  • B41043A3278M
B41043A3278M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A3278M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41043A3278M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41043A3278M
Description:
B41043 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41043A3278M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41043
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2700μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.81mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.21
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.566A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.74A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm