  • B41043A3108M
B41043A3108M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A3108M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41043A3108M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41043A3108M
Description:
B41043 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41043A3108M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41043
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    732mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    915mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm