  • B41042A8157M
B41042A8157M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A8157M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A8157M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% Bulk 954mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A8157M
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.2835mA
  • Ripple Current
    954mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Diameter
    10mm
  • Length
    25mm