  • B41042A6276M
B41042A6276M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A6276M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41042A6276M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41042A6276M
Description:
B41042 27μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41042A6276M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41042
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    27μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0405mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    118.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    216mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm