  • B41041A6475M
B41041A6475M
advertisement
Manufacturer No:
B41041A6475M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41041A6475M
Package:
Radial
Datasheet:
B41041A6475M
Description:
4.7μF Capacitor 20% Bulk 82mA 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41041A6475M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK/TR
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.00705mA
  • Ripple Current
    82mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Length
    11mm