  • B41022A6475M
B41022A6475M
advertisement
Manufacturer No:
B41022A6475M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41022A6475M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7μF Capacitor 20% Bulk 29mA 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41022A6475M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Ripple Current
    29mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm