  • B41002A3227M
B41002A3227M
advertisement
Manufacturer No:
B41002A3227M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41002A3227M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41002A3227M
Description:
B41002 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41002A3227M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41002
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    192mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm