  • B32936A3225K000
B32936A3225K000
advertisement
Manufacturer No:
B32936A3225K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32936A3225K000
Datasheet:
B32936A3225K000
Description:
B32936 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 305V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32936A3225K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32936
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.551W 41.50mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 305, SAFETY CLASS X2, STANDARD: IEC60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Terminal Pitch
    37.5mm
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    305V
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    14mm