  • B32926E3206M
B32926E3206M
advertisement
Manufacturer No:
B32926E3206M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32926E3206M
Datasheet:
B32926E3206M
Description:
20μF Film Capacitor 20% Radial 305V-DC 305V-AC Polypropylene PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32926E3206M
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    305V
  • Depth
    28mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Custom Capabilities
    Other Lead Lengths Available On Request
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    42.4942mm
  • Length
    42mm
  • Width
    27.9908mm