  • B32916B5155K
B32916B5155K
advertisement
Manufacturer No:
B32916B5155K
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32916B5155K
Datasheet:
B32916B5155K
Description:
B32916 1.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 530V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32916B5155K
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32916
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.669W 41.50mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    530V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm