  • B32796T3565K
B32796T3565K
advertisement
Manufacturer No:
B32796T3565K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32796T3565K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
5.6μF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 700V-DC 300V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32796T3565K
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    15.0114mm
  • Length
    41.5036mm
  • Width
    24.003mm