  • B32676T6355K
B32676T6355K
advertisement
Manufacturer No:
B32676T6355K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32676T6355K
Description:
3.5μF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 630V-DC 350V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32676T6355K
  • Width
    24.003mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.5μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    37.5mm
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14.1mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    800V
  • Height Seated (Max)
    18.9992mm
  • Length
    41.5036mm