  • B32672L1333J000
B32672L1333J000
advertisement
Manufacturer No:
B32672L1333J000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32672L1333J000
Datasheet:
B32672L1333J000
Description:
33nF Film Capacitor 5% Radial 1.6kV-DC 600V-AC Polypropylene Through Hole
Quantity:
In Stock : 16145
Step5Bar-code shipping tag
B32672L1333J000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7135
  • Voltage
    1.6kV
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    17.5mm
  • Length
    18mm