  • B32656S8185K562
B32656S8185K562
advertisement
Manufacturer No:
B32656S8185K562
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32656S8185K562
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
B32656S8185K562
Description:
B32656S 1.8μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screw Terminals 850V-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 13742
Step5Bar-code shipping tag
B32656S8185K562
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32656S
  • Size / Dimension
    1.654Lx1.102W 42.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 450
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5mOhm
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    850V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    450V
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    42mm
  • Width
    28mm