  • B32656S7474J565
B32656S7474J565
advertisement
Manufacturer No:
B32656S7474J565
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32656S7474J565
Package:
Datasheet:
B32656S7474J565
Description:
470nF Film Capacitor 5% Screw 1.25kV-DC 500V-AC Polypropylene Chassis Mount, Screw
Quantity:
In Stock : 2339
Step5Bar-code shipping tag
B32656S7474J565
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 500
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Depth
    18mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    32.5mm
  • Length
    42mm
  • Width
    18mm