  • B32656S7125K562
B32656S7125K562
advertisement
Manufacturer No:
B32656S7125K562
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32656S7125K562
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
B32656S7125K562
Purchasing and Inquiry
B32656S7125K562 Overview
An internal (DC) voltage of 1250V is required for systems to function.As a result, the device has 5mOhm equivalent series resistance (ESR).The lead spacing of this electrical device is 0.866 22.00mm.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 500V.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.
B32656S7125K562 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V
5mOhm equivalent series resistance (ESR)
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
B32656S7125K562 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32656S7125K562 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Industrial and automotive inverters
  • Matching networks
  • VCO's
  • Test and measuring equipment
  • RFI for automotive
  • Coupling, decoupling
  • Lighting
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
B32656S7125K562
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32656S
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    1250V 1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height
    45mm
  • Length
    42mm
  • Width
    30mm