  • B32656S0185J561
B32656S0185J561
advertisement
Manufacturer No:
B32656S0185J561
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32656S0185J561
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
B32656S0185J561
Description:
B32656S 1.8μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1000V 1kV-DC 480V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32656S0185J561
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32656S
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 480
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.004 25.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    480V
  • Height
    45mm
  • Length
    42mm
  • Width
    30mm