  • B32653A6105K000
B32653A6105K000
advertisement
Manufacturer No:
B32653A6105K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32653A6105K000
Datasheet:
B32653A6105K000
Description:
B32653 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32653A6105K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32653
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.571W 26.50mmx14.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    1.161 29.50mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    14.5mm