  • B32652A6683J000
B32652A6683J000
advertisement
Manufacturer No:
B32652A6683J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32652A6683J000
Package:
Radial
Datasheet:
B32652A6683J000
Description:
B32652 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32652A6683J000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Series
    B32652
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    7124
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm
  • Width
    6mm