  • B32652A0103K000
B32652A0103K000
advertisement
Manufacturer No:
B32652A0103K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32652A0103K000
Package:
Radial
Datasheet:
B32652A0103K000
Description:
Cap Film 0.01uF 1000V PP 10% (18 X 5 X 10.5mm) Radial 15mm 100C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B32652A0103K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    B32652
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    7120
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm