  • B32642B0823J
B32642B0823J
advertisement
Manufacturer No:
B32642B0823J
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32642B0823J
Package:
Radial
Datasheet:
B32642B0823J
Description:
B32642B 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32642B0823J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32642B
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.433W 18.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm