  • B32632A2102J289
B32632A2102J289
advertisement
Manufacturer No:
B32632A2102J289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32632A2102J289
Package:
Radial
Datasheet:
B32632A2102J289
Description:
B32632 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32632A2102J289
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B32632
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V