  • B32621A6333K289
B32621A6333K289
advertisement
Manufacturer No:
B32621A6333K289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32621A6333K289
Datasheet:
B32621A6333K289
Purchasing and Inquiry
B32621A6333K289 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 630V.Its lead spacing is 0.394 10.00mm.For powering systems, an AC voltage of 400V is required.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.
B32621A6333K289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 400V
B32621A6333K289 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32621A6333K289 applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • TV and monitor sets
  • Filtering
  • Blocking
  • Filters
  • Snubbering
  • Lighting
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
B32621A6333K289
    Select All
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    5124
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    13mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    B32621
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%