  • B32564J6155K000
B32564J6155K000
advertisement
Manufacturer No:
B32564J6155K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32564J6155K000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32564J6155K000
Description:
SilverCap™ B32564 1.5μF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32564J6155K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SilverCap™ B32564
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.142Lx0.307W 29.00mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.559 14.20mm
  • Length
    29mm
  • Width
    7.8mm