  • B32561J6334K189
B32561J6334K189
advertisement
Manufacturer No:
B32561J6334K189
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32561J6334K189
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32561J6334K189
Description:
SilverCap™ B32561 0.33μF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32561J6334K189
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SilverCap™ B32561
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.453Lx0.315W 11.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    8mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm