  • B32560J475J
B32560J475J
advertisement
Manufacturer No:
B32560J475J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B32560J475J
Datasheet:
B32560J475J
Description:
4.7μF Film Capacitor 5% DIP PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32560J475J
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    PET
  • Height Seated (Max)
    10.9982mm
  • Length
    8.9916mm
  • Width
    9.8044mm