  • B32560J105K
B32560J105K
advertisement
Manufacturer No:
B32560J105K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B32560J105K
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
1μF Film Capacitor 10% DIP Radial 63V-DC 40V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32560J105K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    63V
  • Height
    6.8mm
  • Height Seated (Max)
    6.8072mm
  • Length
    9mm
  • Width
    3.9878mm