  • B32520C0225K289
B32520C0225K289
advertisement
Manufacturer No:
B32520C0225K289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32520C0225K289
Datasheet:
B32520C0225K289
Description:
B32520 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32520C0225K289
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B32520
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.236W 10.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    6mm