  • B32361A2506J50
B32361A2506J50
advertisement
Manufacturer No:
B32361A2506J50
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B32361A2506J50
Package:
Radial
Datasheet:
B32361A2506J50
Description:
50μF Film Capacitor 5% Radial Screw 250V-AC Chassis Mount, Stud
Step5Bar-code shipping tag
B32361A2506J50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    50μF
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    35.0012mm
  • Dielectric
    PP
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    70.0024mm