  • B25835M1105K007
B25835M1105K007
advertisement
Manufacturer No:
B25835M1105K007
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B25835M1105K007
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1μF Film Capacitor 10% Aluminum Screw 2.1kV-AC PLASTIC
Step5Bar-code shipping tag
B25835M1105K007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    PLASTIC
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2100, STANDARD: IEC 1071-1/2
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated AC
    2.1kV
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Diameter
    45mm
  • Length
    95mm