  • AVS477M10F24B-F
AVS477M10F24B-F
advertisement
Manufacturer No:
AVS477M10F24B-F
HK JDW NO:
192-AVS477M10F24B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVS477M10F24B-F
Description:
AVS 470μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 330mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVS477M10F24B-F
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Published
    2015
  • Series
    AVS
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    3933
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    330mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Ripple Current @ Low Frequency
    330mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    561mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Width
    8.3mm
  • Length
    10mm