  • AVS108M06G24B-F
AVS108M06G24B-F
advertisement
Manufacturer No:
AVS108M06G24B-F
HK JDW NO:
192-AVS108M06G24B-F
Datasheet:
AVS108M06G24B-F
Description:
AVS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 700mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVS108M06G24B-F
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    AVS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    4741
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Ripple Current
    700mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.19A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    12mm
  • Width
    10.3mm