  • AVGA335M63C12T-F
AVGA335M63C12T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVGA335M63C12T-F
HK JDW NO:
192-AVGA335M63C12T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVGA335M63C12T-F
Description:
AVGA 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 17mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVGA335M63C12T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    17mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    6.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AVGA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60.28Ohm @ 120Hz