  • AVEZ475M50C12T-F
AVEZ475M50C12T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVEZ475M50C12T-F
HK JDW NO:
192-AVEZ475M50C12T-F
Datasheet:
AVEZ475M50C12T-F
Description:
AVEZ 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 50mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 516
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AVEZ475M50C12T-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    AVEZ
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    50mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm