  • AVEK336M35F24T-F
AVEK336M35F24T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVEK336M35F24T-F
HK JDW NO:
192-AVEK336M35F24T-F
Datasheet:
AVEK336M35F24T-F
Description:
AVEK 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 178mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVEK336M35F24T-F
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.331Lx0.331W 8.40mmx8.40mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    AVEK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.5Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    11.6μA
  • Ripple Current
    178mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    178mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    249.2mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.13 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9.1mm