  • AVEK335M50B12T-F
AVEK335M50B12T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVEK335M50B12T-F
HK JDW NO:
192-AVEK335M50B12T-F
Datasheet:
AVEK335M50B12T-F
Description:
AVEK 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 18mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVEK335M50B12T-F
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    AVEK
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70.3Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    18mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm