  • AVE686M25X16T-F
AVE686M25X16T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVE686M25X16T-F
HK JDW NO:
192-AVE686M25X16T-F
Datasheet:
AVE686M25X16T-F
Description:
AVE 68μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 109mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVE686M25X16T-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    AVE
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.41Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    17μA
  • Ripple Current
    109mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    109mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    152.6mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.4mm