  • AVE226M04A12T-F
AVE226M04A12T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVE226M04A12T-F
HK JDW NO:
192-AVE226M04A12T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVE226M04A12T-F
Description:
AVE 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 14mA 0.118Dia 3.00mm -40°C~85°C Polar 800μm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVE226M04A12T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.130Lx0.130W 3.30mmx3.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AVE
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    800μm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31.65Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    1313
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    14mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.42 %
  • Diameter
    3mm
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    3.8mm