  • AU053C105KA72A
AU053C105KA72A
advertisement
Manufacturer No:
AU053C105KA72A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AU053C105KA72A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AU053C105KA72A
Description:
AU 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AU053C105KA72A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AU
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Gold Flash Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    2.01mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm