  • ATXMEGA64A3-MH
ATXMEGA64A3-MH
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA64A3-MH
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATXMEGA64A3-MH
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATXMEGA64A3-MH
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A3 Series ATXMEGA64 64 Pin 32MHz 3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATXMEGA64A3-MH Overview
The package is 64-VFQFN Exposed Pad-shaped. The MCU has 50 I/O ports. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 8/16-Bit core. The type of its program memory is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. The AVR® XMEGA® A3 series includes this electrical component. This program has a program memory of 64KB 32K x 16 bytes, which is the size of the program. A AVR Core processor is used to power the device. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 64 terminations on the IC chip, which means there are 64 terminations on the integrated circuit chip. Microcontroller comes with 16 bit size. IC Chip has 3V volt supply outputs. A total of YES DMA channels are available. There is 64kB memory size assigned to the part. It is possible to find alternatives to the base part number ATXMEGA64 by using the part number search tool. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using YES PWM channels, the device works. The pin number of the component remains 64. The clock has 7 timers/counters to keep track of the time. Some of these features include ALSO OPERATES AT 1.6V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ, for example, as one example.
ATXMEGA64A3-MH Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
ATXMEGA64A3-MH Applications
There are a lot of Microchip Technology ATXMEGA64A3-MH Microcontroller applications.
  • Television
  • Dryers
  • X-ray
  • Paper shredders
  • Digital cameras
  • Traditional industrial transformation
  • Light sensing & controlling devices
  • Walkie talkies
  • Information appliances
  • Teletext terminals
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA64A3-MH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    AVR® XMEGA® A3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.6V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    ATXMEGA64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8/16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    7
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm