  • ATTINY861-20MU
ATTINY861-20MU
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY861-20MU
HK JDW NO:
536-ATTINY861-20MU
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATTINY861-20MU
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY861 32 Pin 20MHz 5V 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATTINY861-20MU Overview
Packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 16 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. A AVR® ATtiny series electrical component is used in this application. Having a size of 8KB 4K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by AVR Core Processor. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 32 terminations in total. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. The component always operates in 5V supply voltage. Currently, MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 8kB. There are a number of alternatives to the base part number ATTINY861 that you can find. MCU's frequency is 20MHz. It is possible to access the 32 pins on the chip. In total, it has 2 timers and counters in it. The ADC channel count on this device totals up to 11 channels. The device uses 6 PWM channels. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
ATTINY861-20MU Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATTINY861-20MU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATTINY861-20MU Microcontroller applications.
  • Paper shredders
  • ECG machine
  • Fire detection & safety devices
  • Robotic prosthetic limbs
  • Information appliances
  • Radio
  • Kindle
  • Hand-held metering systems
  • Food and beverage
  • Hard drives
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY861-20MU
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    AVR® ATtiny
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATTINY861
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    USI
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm