  • ATTINY84-20SSU
ATTINY84-20SSU
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY84-20SSU
HK JDW NO:
536-ATTINY84-20SSU
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ATTINY84-20SSU
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY84 14 Pin 20MHz 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ATTINY84-20SSU Overview
This Microcontroller comes in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The MCU has 12 I/O ports. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. A AVR® ATtiny series electrical component is used in this application. Having a size of 8KB 4K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 14 terminations on the IC chip. This part works in a 8-bit manner. Input voltage for the chip is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 8kB. Using the base part number ATTINY84, you will be able to find alternatives for the part. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. Located on the chip are 14 pins. The ADC channel count on this device totals up to 8 channels. 2 PWM channels are used by the device. As part of the design, the part has been designed to feature 1 channels for I2C communication.
ATTINY84-20SSU Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATTINY84-20SSU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATTINY84-20SSU Microcontroller applications.
  • Accu-check
  • Mobile computers
  • CD players
  • Mice
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Automatic staplers
  • Digital TVs
  • Ipod
  • Laminators
  • Wastewater treatment
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY84-20SSU
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATtiny
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATTINY84
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    USI
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Density
    64 kb
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm