  • ATTINY2313V-10SUR
ATTINY2313V-10SUR
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY2313V-10SUR
HK JDW NO:
536-ATTINY2313V-10SUR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ATTINY2313V-10SUR
Description:
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY2313 20 Pin 10MHz 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 3292
Purchasing and Inquiry
ATTINY2313V-10SUR Description
The ATTINY2313V-10SUR is a low-power 8-bit CMOS Microcontroller based on the AVR enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATtiny2313 achieves throughputs approaching 1MIPS per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed. The AVR core combines a rich instruction set with 32 general purpose working registers. All the 32 registers are directly connected to the arithmetic logic unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in one single instruction executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs up to ten times faster than conventional CISC microcontrollers. The ATtiny2313 provides 2kB of in-system programmable flash, 128byte EEPROM and 128byte SRAM. The device supports a throughput of 10MIPS at 10MHz.
ATTINY2313V-10SUR Features
  • Full duplex USART
  • Four PWM channels
  • Fully static operation
  • On-chip analog comparator
  • Internal calibrated oscillator
  • USI-universal serial interface
  • Enhanced power-on reset circuit
  • Utilizes the AVR RISC architecture
  • DebugWIRE on-chip debug system
  • Up to 20MIPS throughput at 20MHz
  • In-system programmable via SPI port
  • External and internal interrupt sources
  • 32 x 8 General purpose working registers
  • Programmable brown-out detection circuit
  • Low-power idle, power-down and standby modes
  • Programmable watchdog timer with on-chip oscillator
  • 120 Powerful instructions most single clock cycle execution
  • One 8-bit timer/counter with prescaler and two PWM channels
  • One 16-bit timer/counter with separate prescaler, compare and capture mode
ATTINY2313V-10SUR Applications
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY2313V-10SUR
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    ATTINY2313
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of I/O
    18
  • Speed
    10MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    2KB 1K x 16
  • Connectivity
    SPI, UART/USART
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    AVR
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • Max Frequency
    10MHz