  • ATMEGA644P-20MU
ATMEGA644P-20MU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA644P-20MU
HK JDW NO:
536-ATMEGA644P-20MU
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA644P-20MU
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA644P 44 Pin 20MHz 5V 44-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATMEGA644P-20MU Overview
The package has a 44-VFQFN Exposed Pad shape. A total of 32 I/Os are on the Microcontroller. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. AVR® ATmega series components belong to this electrical component. There is 64KB 32K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. Powered by a AVR Core processor. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 44 has 44 terminations. 8-bits are used in Microcontroller. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 64kB is the size of the memory in the IC part. The base part number ATMEGA644P provides alternatives. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. On the chip, 44 pins are accessible. In total, it has 3 timers and counters in it. The ADC channel count on this device totals up to 8 channels. The device uses 6 PWM channels. An 1-channel PWM controller is used by the device.
ATMEGA644P-20MU Features
44-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA644P-20MU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA644P-20MU Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Toasters
  • Scanners
  • Removable disks
  • Embedded gateways
  • Communication
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Refrigerators
  • Digital set-top boxes
  • Dryers
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA644P-20MU
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
    AVR® ATmega
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA644P
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    512 kb
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    7.1mm