  • ATMEGA168-20MU
ATMEGA168-20MU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA168-20MU
HK JDW NO:
536-ATMEGA168-20MU
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA168-20MU
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA168 32 Pin 20MHz 3V 32-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3054
Purchasing and Inquiry
ATMEGA168-20MU Overview
Packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad format. This Microcontroller has 23 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The AVR® ATmega series is comprised of this electrical component. This program has a program memory of 16KB 8K x 16 bytes, which is the size of the program. With a AVR Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 32 terminations in total. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. The component always operates in 3V supply voltage. MCU chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 16kB memory. It is possible to find alternatives to the base part number ATMEGA168 by using the part number search tool. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. It is possible to access the 32 pins on the chip through the 32 pins. It comes with 3 timers/counters that can be set up. There is a EEPROM, FLASH memory feature on this equipment. 0 UART channels are available on it. The ADC channels on this device total 8 in number. A total of 6 PWM channels are being used by the device. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose. There are 1 serial I/Os on the IC part. As part of the part, there are 2 external interrupts that can be used.
ATMEGA168-20MU Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA168-20MU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA168-20MU Microcontroller applications.
  • Medical instruments chromatographs
  • Food and beverage
  • Heater/Fan
  • Scanners
  • Vacuum cleaners
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Current meter
  • Smartphone
  • Multi-meter
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA168-20MU
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Manufacturer Package Identifier
    32M1-A
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA168
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, Serial, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    128 kb
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    512
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    2
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    5.1mm