  • ATFC-0201-3N6B-T
ATFC-0201-3N6B-T
advertisement
Manufacturer No:
ATFC-0201-3N6B-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ATFC-0201-3N6B-T
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ATFC-0201-3N6B-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ATFC-0201-3N6B-T
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ATFC-0201
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1nH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Thin Film
  • Current Rating (Amps)
    150mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    3.6nH
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Inductance Frequency - Test
    500kHz
  • Rated Current-Max
    0.15A
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1,0.2,0.3 NANOHENRY, Q MEASURED AT 500MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.011 0.28mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C