  • ATCR250-48D12-03J
ATCR250-48D12-03J
advertisement
Manufacturer No:
ATCR250-48D12-03J
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-ATCR250-48D12-03J
Package:
30-DIP Module
Datasheet:
ATCR250-48D12-03J
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3.3V 250W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ATCR250-48D12-03J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    30-DIP Module
  • Number of Pins
    30
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ATCR250 (250W)
  • Size / Dimension
    2.32Lx1.81W x 0.83 H 59.0mmx46.0mmx21.1mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Intermediate Bus Converter, Digital
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    -72V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    -36V
  • Current - Output (Max)
    20.83A 4.5A
  • Output Power
    250W
  • Voltage - Output 2
    3.3V