  • ADO300-48S3V3B-6LI
ADO300-48S3V3B-6LI
advertisement
Manufacturer No:
ADO300-48S3V3B-6LI
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-ADO300-48S3V3B-6LI
Package:
Eighth Brick
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADO300-48S3V3B-6LI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Eighth Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2017
  • Series
    ADO300 (300W)
  • Size / Dimension
    2.31Lx0.91W x 0.53 H 58.7mmx23.2mmx13.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Isolated Module, Digital
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    198W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Current - Output (Max)
    60A
  • Output Power
    300W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Height
    13.5mm