  • ATCC-211P-010-106M-T
ATCC-211P-010-106M-T
advertisement
Manufacturer No:
ATCC-211P-010-106M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ATCC-211P-010-106M-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
ATCC-211P-010-106M-T Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 10Ohm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current 1μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 15 %.
ATCC-211P-010-106M-T Features
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 15 %
ATCC-211P-010-106M-T Applications
There are a lot of Abracon LLC ATCC-211P-010-106M-T applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
ATCC-211P-010-106M-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    ATCC-211
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Leakage Current
    1μA
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.049 1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2446mm