  • AT89LS53-12PI
AT89LS53-12PI
advertisement
Manufacturer No:
AT89LS53-12PI
HK JDW NO:
69-AT89LS53-12PI
Package:
PDIP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 12MHz 5V PDIP
Quantity:
In Stock : 4446
Step5Bar-code shipping tag
AT89LS53-12PI
  • Package / Case
    PDIP
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI, UART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    12kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    12MHz
  • Access Time
    12 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    12288
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    32
  • RAM (bytes)
    256
  • Height Seated (Max)
    4.826mm